Testy funkcjonalne

Testy funkcjonalne (testy czarnej skrzynki lub black box testing). Tester nie ma dostępu do kodu testowanej aplikacji. Testy wykonywane są przez osobę, która nie tworzyła aplikacji w opaciu o dokumentację oraz założenia funkcjonalne. Pozwala to na wykrycie błędów związanych z np. brakiem implementacji funkcjonalności opisanych przez wymagania, jednak nie pozwala precyzyjnie określić miejsca w którym dany błąd występuje. W zakres testów metodą czarnej skrzynki wchodzi badanie wartości brzegowych oraz definiowanie klas równoważności.

W tym rodzaju testów oprogramowanie jest sprawdzane pod kątem wymagań funkcjonalnych. Przypadki testowe pisane są pod kątem sprawdzenia czy aplikacja zachwuje się w oczekiwany sposób. Pomimo, ze testy funkcjonalne wykonywane są często pod koniec cyklu wytarzania oprogramowania, mogą – i powinny być uruchamiane znacznie wcześniej. Poszczególne komponenty i procesy mogą być sprawdzane przed uruchomieniem takich testów dla całego systemu.

Testy funkcjonalne odpowiadają na pytanie jak system wykonuje funkcje, które ma za zadanie udostępniać włączając w to komendy użytkownika, operacje na danych, wyszukiwanie, procesy biznesowe i ekrany użytkownika.

Testy funkcjonalne pokrywają zarówno funkcje dostępne dla użytkownika poprzez interfejs aplikacji jak i operacje typu back-end (np. jak bezpieczeństwo czy jaki wpływ na działanie systemu aktualizacja środowiska)

Testowanie funkcjonalne obejmuje:

 • Testy jednostkowe
 • Testy dymne / testy kondycji
 • Testowanie integracyjne (testowanie zstępujące, testowanie wstępujące)
 • Testy interfejsu i użyteczności
 • Testy systemowe
 • Testy regresji
 • Testy Alfa i Beta
 • Testy akceptacyjne użytkownika
 • Testowanie metodami białej skrzynki oraz metodą czarnej skrzynki

4 Comments

 1. Testowanie funkcjonalne obejmuje:
  Testy jednostkowe

  Czy to nie błąd że Unit testy znalazły się na tej liście ?
  Z tego co się orientuję testy te należy do White Box .

  Odpowiedz

 2. …rozumiem, że białej skrzynki też…
  … bo zmylił mnie wstęp do arta…
  ,,Testy funkcjonalne (testy czarnej skrzynki lub black box testing).”

  Odpowiedz

 3. ja stawiam na biala skrzynke .. Unit test przeprowadza developer a nie tester w oparciu o znajomosc kodu .. wiec na 100% white box

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *